• Attended the October 19, 2017 Breakfast Program

    Jeff Hall, 617MediaGroup
    Tanino Tarara, Albireo Energy, LLC
    Steve Lappin, Suffolk Construction
    George West, Albireo Energy, LLC
    Drew Thiel, American Plumbing & Heating Corp.
    Pat O’Toole, American Plumbing & Heating Corp.
    Chris Corcoran, AON
    Tyler Martin, AON
    Mark Herendeen, Aon Risk Services, Inc. of Mass.
    Robin Greenleaf, Architectural Engineers, Inc.
    Laurie Barton, Armstrong Ceilings
    Michael DiMascio, Arup
    Richard Lampman, Ascon Construction Inc.
    Carrie Ciliberto, Associated Subcontractors of Massachusetts
    Jeff Banks, Automated Logic
    Rob Lacourse, Automated Logic
    Corrin Wolf, Bala Consulting Engineers
    Bob Voth, Bala Consulting Engineers
    MIke Peugh, Bala Consulting Engineers
    Emil Frei, Berkeley Building Company
    Jonathan Austin, Austin Architects
    Greg Loukas, Boston Global Investors
    John Hynes, Boston Global Investors
    Andy Connolly, BrightView Landscape Development
    Michael Kissane, Canam Steel Corp.
    Laura Cannistraro, Cannistraro
    Neil Johnson, Cannistraro
    Ed Delcarmen, Cannistraro
    Kourtney Mierzejewski, Cannistraro
    Nicole Gorman, Cannistraro
    Chris Meurer, Cannistraro
    Dean Allaire, Cannistraro
    Kelly Quinn, Cannistraro
    Jennifer DeAmicis, Cannistraro
    Eric Wilhelmsen, CDW Consultants, Inc.
    Jay Moskowitz, City Point Partners LLC
    Rudy Barajas, City Point Partners
    Ed Forte, Forte Architecture + Design
    Katherine McCue, cKm Construction LLC
    Russell Phillips, CohnReznick
    John Amodeo, CRJA-IBI Group
    Leonard Monfredo, LEED AP, E. M. Duggan Inc.
    Vin Petroni, E. M. Duggan Inc.
    Rick Dorci, E. M. Duggan Inc.
    Kevin Walsh, E. M. Duggan Inc.
    Josh Gagne, E. M. Duggan Inc.
    Mike Gillis, E. M. Duggan Inc.
    Bill Sacco, E. M. Duggan Inc.
    Rick Armitstead, E. M. Duggan Inc.
    Trevor Young, E. M. Duggan Inc.
    Antonino Catalano, East Coast Slurry Co.
    Chrisopher Sheppard, Eastern Insurance
    Michael Feldman, Feldman Land Surveyors
    Sean McDonagh, Feldman Land Surveyors
    Damien Raffle, PLS, Feldman Land Surveyors
    Paul Foley, PLS, Feldman Land Surveyors
    Colleen Kelly, Fenagh Engineering and Testing
    Jason Robertson, Fenagh Engineering and Testing
    Rob Munck, Fenagh Engineering and Testing
    Joe Francisco, Fenagh Engineering and Testing
    Jane O’Brien, AECOM / Tishman
    Stephen Gould, Ferguson
    Timothy O’Connell, Ferguson
    Rachel Moore, Fort Point Project Management
    Jim McCaffery, Fort Point Project Management
    Kaitlyn Darveau, Fort Point Project Management
    Jeremy Ryan, Greater Boston Plunbing Contractors Association
    Bruce Fairless, P.E., GZA
    Luke Olden, HAKS Engineers, P.C.
    Chloe Diorio, HAKS Engineers, P.C.
    Phil Allen, HAKS Engineers, P.C.
    Damian Siebert, Haley & Aldrich
    Jesse Siegel, Haley & Aldrich
    Jessica Floyd, Harry Grodsky Co, Inc.
    Christopher Hill, Harry Grodsky Co, Inc.
    Allen Sawyer, Harry Grodsky Co, Inc.
    Michael Barnes, High-Profile Monthly
    Donald Sheehan, IBEW Local 103
    David O’Laughlin, IBEW Local 103
    Frank Aikens, IBEW Local 103
    Joseph Trodella, J. & M. Brown Company, Inc.
    Tom Rose, J. & M. Brown Company, Inc.
    Joyce Blatt, JB Consulting-TDTD/Holm & Associates
    Matthew Guarracino, JM Electrical Company Inc.
    Niall Black, JM Electrical Company Inc.
    Adam Palmer, JM Electrical Company Inc.
    Frank Kelly, JM Electrical Company Inc.
    John Guarracino, JM Electrical Company Inc.
    Stephen Guarracino, JM Electrical Company Inc.
    Jerry Keller, Gwynn System
    Bill Luciano, Johnson Controls
    Marinus Both, K&M Fire Protection
    Kyle O’Connor, K&M Fire Protection
    Justin Fishlin, Ellis Fire Suppression
    Christina Smith, Keller Augusta Partners
    Christoph Kapp, Liberty Mutual Surety
    Ellen Hurley, Liberty Mutual Surety
    Maria Tartarczuk, Limbach Company LLC
    James McCarthy, Limbach Company LLC
    Joe Tardif, Manganaro Northeast, LLC
    Andrew Sheehan, Manganaro Northeast, LLC
    Mitch LaMarre, Manganaro Northeast, LLC
    Derek Feldman, Manganaro Northeast, LLC
    Kensley Beaucejour, Manganaro Northeast, LLC
    Jesse Morello, Manganaro Northeast, LLC
    Larry Van Daalen, Manganaro Northeast, LLC
    Paul Andrews, Markley
    Jan Breed, Massachusetts Building Congress
    Richard Fisher, The Costin Group
    John Martin, McCarter & English, LLP
    Kathleen MacNeil, Millennium Partners
    Karl Coiscou, Quock Associates LLC
    Milton Benjamin, Kage Growth Strategies
    Patricia DeAngelis, Murtha Cullina LLP
    Benjamin Goldfarb, Nauset Construction Corporation
    Stephen Affanato, New England Mechanical Contractors Association
    Gary Pease, Nitsch Engineering
    Aaron Gallagher, Nitsch Engineering
    Madeline DeClerck, Nitsch Engineering
    Jared Gentilucci, Nitsch Engineering
    John Schimd, Nitsch Engineering
    Christopher Hodney, Nitsch Engineering
    Jonathan Hedlund, Nitsch Engineering
    Steven Ventresca, Nitsch Engineering
    John Schmid, Nitsch Engineering
    Jim Hogan, Northstar
    Brian Serafin, Premier Mechanical
    Carlos Alonso-Niemeyer, Reflex Lighting
    Matt Fallon, Reflex Lighting
    Keith Yancey, Lam Partners
    Jamie Perry, Lam Partners
    Dave Fitzpatrick, Reflex Lighting
    Paul Berube, Ryan Iron Works, Inc.
    Lizett Frias, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Antonio Frias, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Tony Frias, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Bassel Isreb, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Patrick Barb, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Steve Pirello, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Michael Frias, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Additional Attendee, S & F Concrete Contractors, Inc.
    Stan Sadkowski, Sanborn Head & Associates
    Kevin Stetson, Sanborn Head & Associates
    Justin Simmons, Schneider Electric
    Joe Metcalfe, Schneider Electric
    Jeff Walker, Schneider Electric
    Stephen DePaula, Schneider Electric
    Keith Brazell, Schneider Electric
    Thomas McCarty, Schneider Electric
    Chip Simek, Schneider Electric
    Additional Attendee, Schneider Electric
    Perla Redfern, Siemens
    Raquel Powers, Siemens Building Technologies, Inc.
    Rocco Derrigo, Siemens Building Technologies, Inc.
    Michael Wood, Siemens Building Technologies, Inc.
    Andrew Hross, Siemens Building Technologies, Inc.
    Rob Alix, Siemens Building Technologies, Inc.
    Dan O’Hara, Siemens Building Technologies, Inc.
    Charles Cobb, Silver Lake Legal
    Rob Barresi, Starkweather & Shepley Insurance
    Russ Corner II, Starkweather & Shepley Insurance
    John Newhall, Suffolk Construction
    Jessica Greene, Suffolk Construction
    Dave Teixeira, Suffolk Construction
    Geoffrey Witheford, Suffolk Construction
    Christine Aftuck, Sullivan & McLaughlin Companies
    Kevin Recinito, Sullivan & McLaughlin Companies
    Will Bissonnette, Sullivan & McLaughlin Companies
    Ariana Mansfield, TEC Systems Inc.
    Nicole Richer, The Compliance Mentor Group, LLC
    Vincent Fanuele, Madison Park Technical Vocational High School
    Marc Older, The Costin Group
    Jeff Marr, Jr., The Marr Companies
    Shawn Leary, Thornton Tomasetti
    Han Xu, Thornton Tomasetti
    Bernadette Lahey, Travelers
    Mike Guarino, Cross Agency
    Jen Lassige, Travelers
    Kristin Adams, AON
    Lyle Czuchra, Travelers
    Tyler Oakes, Construction Risk Partners
    Gregory Steele, Construction Risk Partners, A JLT Group Company
    Alissa Wood, Travelers
    Mark Toglia, AON
    Frank Gazzola, Trinity Building & Construction Management Corp.
    Matt Rucho, Trinity Building & Construction Management Corp.
    Tim Rogovich, Trinity Building & Construction Management Corp.
    Mark Dettenrieder, Trinity Building & Construction Management Corp.
    Ricky Leonardo, Ver-Tex, Construction Specialties Inc.
    Jeff Boyle, Ver-Tex, Construction Specialties Inc.
    Mark Junghans, VHB
    Kevin Doty, Victaulic
    Myles MacDonald, Victaulic
    Mike Belanger, Victaulic
    Janet Daly, VJ Associates of New England, Inc.
    Ken White, Walsh Brothers
    Linda Shaughnessy, Walsh Brothers
    Martha Sheehan, Wentworth
    Santiago Serna, Wentworth Institute of Technology
    Leah Clark, Wentworth Institute of Technology
    John Dunham, City of Boston/Job Banks Coordinator
    Pamela Ruffo, City of Boston/BRJP
    Mark Warren, WSP USA
    Michael Brown, WSP USA
    Nancy Gould, WSP USA
    John Forgash, Zurich
    Benjamin Nossek, Zurich North America